Menu Zamknij

Wieś Miejsce Odrzańskie

Miejsce Odrzańskie – wieś położona w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim (w województwie opolskie), w gminie Cisek. Niegdyś miejscowość administracyjnie należała do ówczesnego województwa opolskiego (w latach 1975–1998).  Wioska Miejsce została założona w 1679 r. – posiadała młyn wodny i cegielnię. W 1865 r. we wsi powstał folwark i gorzelnia. Z kart historii wynika, iż wioska była miejscem urodzenia Walentego Sojki (1887-1939) – śląskiego farmaceuty, działacza plebiscytowego i zawodowego.

W miejscowości znajdują się zabytki wpisane w rejestr Narodowego Instytutu Dziedzictwa, do których należą m.in: drewniany kościół cmentarny, filialny pw. Świętej Trójcy z 1770 r. (wypisany z księgi rejestru), cmentarz parafialny (z XVIII-XIX w.), mauzoleum rodziny Reibnitz (z połowy XIX w.) oraz park pałacowy (z XVIII-XIX w.).

(oprac. na podstawie Wikipedia.pl)

 

Położenie wioski Miejsce Odrzańskie (na podstawie map Google)

 

Zobacz również galerię zdjęć z Miejsca Odrzańskiego